Co o samochodzie mówi wykonanie diagnostyki komputerowej?
Nowoczesne samochody to skomplikowane konstrukcje, które opierają się nie tylko na profesjonalnych częściach, ale także na zaawansowanej elektronice. Ich sprawne działanie zależy więc od wielu czynników, przez co zdarza się, że nawet drobna usterka uniemożliwia sprawne funkcjonowanie pojazdu. W celu szybkiego wykrycia problemu wykorzystywana jest diagnostyka komputerowa. Na czym ona polega? I jakie usterki pozwala wykryć? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co warto wiedzieć o diagnostyce komputerowej?
Diagnostyka komputerowa to technika bazująca na wykorzystaniu specjalistycznego komputera wyposażonego w programy diagnostyczne. Komputer ten jest podłączany do samochodu, co umożliwia sprawdzenie jego kondycji. Program odczytuje, a następnie "tłumaczy" kody, które informują o ewentualnych usterkach w działaniu pojazdu. Co więcej, możliwe jest sprawdzenie, gdzie dokładnie występuje problem.
Oczywiście diagnostyka komputerowa pełni jedynie funkcję informacyjną. Po jej zakończeniu konieczne jest podjęcie tradycyjnych działań mechanicznych, które pozwalają na usunięcie usterki. Dodatkowo odczytanie informacji podanych przez komputer wymaga wiedzy i doświadczenia.
Jakie usterki pozwala wykryć diagnostyka komputerowa?
Jakie usterki są wykrywane dzięki wykorzystaniu diagnostyki komputerowej? Niektóre z informacji, jakie pozwala odczytać ta technika to szczegółowe parametry pracy silnika, ciśnienie oleju, praca poszczególnych cylindrów, a także temperatura płynów eksploatacyjnych.
Podczas diagnostyki komputerowej rozpoznane są kody usterek dotyczące systemów bezpieczeństwa: ABS, ASR, ESP, AIRBAG, SRS oraz EPC. Dodatkowo możliwe jest wykrycie awarii ze strony układu paliwowego oraz sterownika silnika. Skontrolowane zostają także parametry pojazdu podczas jazdy, takie jak temperatura, praca silnika, działanie przepływomierza, wskaźniki czy czasy wtrysku.