3 najczęstsze usterki układów hamulcowych
Sprawne funkcjonowanie samochodu zależy od wielu różnych czynników, w tym od tego, czy poszczególne układy wyróżniają się odpowiednią sprawnością. Jednym z najważniejszych systemów jest układ hamulcowy, który decyduje o bezpieczeństwie i zapewnia kontrolę nad pojazdem. Jakie usterki mogą pogorszyć jego funkcjonowanie? W naszym artykule przedstawiamy ten temat.
Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z układem hamulcowym?
Najczęstsze problemy ze strony układu hamulcowego to:
- Awarie ABS, czyli systemu, który zwiększa bezpieczeństwo kierowania pojazdem przy trudnym warunkach na drodze. Problemy z tym układem sprawiają, że tradycyjne hamowanie nie jest efektywne i trzeba go zastąpić hamowaniem pulsacyjnym. O usterce świadczy zapalenie się czerwonej kontrolki, a także blokowanie kół podczas gwałtownego hamowania.
- Problemy z klockami hamulcowymi, które należą do elementów eksploatacyjnych, czyli podlegających zużyciu. Często zdarza się, że kierowca nie kontroluje stanu klocków, przez co dochodzi do ich nadmiernego zniszczenia. O usterce świadczy m.in. zapach spalenizny, a także występowanie trzasków w czasie hamowania.
- Usterki hamulca ręcznego, których przyczyną może być niepoprawna eksploatacja, a także niskiej jakości części zastosowane w układzie.
Awaria układu hamulcowego – co zrobić?
Co należy zrobić, jeśli zauważymy niepokojące symptomy, które świadczą o usterkach ze strony układu hamulcowego? Pierwszym krokiem powinno być szybkie zakończenie jazdy. Dlaczego? Jak już wspomnieliśmy układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów, który decyduje o naszym bezpieczeństwie. Gdy nie jest sprawny, nie mamy kontroli nad samochodem.
Drugim krokiem jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, w którym możemy liczyć na fachowe sprawdzenie całego pojazdu. Duże znaczenie ma również wybranie miejsca, w którym diagnostyka odbywa się według najnowszych standardów, a podczas napraw wykorzystywane są tylko wysokiej jakości części zamienne.